DUAL PORT CHARGING ON THE GO
Charge two devices simultaneously with our Dual USB-A Car Charger. This compact charger offers faster-than-standard charging speeds and an LED indicator to let you know when it's connected to a power source. A cable is included, so you can get charging right away.
FASTER CHARGING FOR TWO DEVICES
Simply plug into your vehicle's power socket to start charging. You'll have a combined power of 24 watts (4.8 amps), with each port offering 12 watts of quick and safe power that's faster than a standard 5-watt charger.
READY TO CHARGE WITH CABLE INCLUDED
A 1-meter/3.3-foot USB-A to USB-C cable is included to have you charging your device without delay. It's USB-IF certified to assure long-lasting connectivity.
- An essential power solution
- 4.80 A current enables your device recharge quickly
- 24 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Smartphone device supported for better reliance and optimal performance
- 3.30 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 4.80 A |
| Maximum Output Power | 24 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.30 ft |











