The Essential Surge Protector safeguards your home electronics against harmful power fluctuations and secures your everyday power needs. Get complete protection for cell-phone chargers, radios, answering machines, and other home essentials.
- Installing a surge protector gives you peace of mind
- 6 x AC Power receptacle offers premium protection for the connected devices
- Protect your sensitive devices with 630 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 4 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 30 kA |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 630 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
2 out of 2 (100%) reviewers recommend this product

