- Intel Core i7 2.40 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- 27" 1920 x 1080 display delivers sharp visuals and great viewing angles for immersive work and entertainment experiences
- All-in-One Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- Windows 11 Home OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Desktop
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13620H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 27" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Dolby Atmos |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























