Performance for any workplace
ASUS Chromebox 5a delivers performance and responsiveness to empower users with incredible productivity.
Commitment to Sustainability
ASUS continues to make strides in its sustainability efforts. ASUS Chromebox 5a is made of post-consumer recycled plastics (PCR) with a durable scratch-resistant textured surface to ensure device longevity. In addition, ChromeOS devices such as ASUS Chromebox 5a are designed to consume up to 46% less energy than comparable competitor devices. As an added bonus, each ASUS Chromebox 5a is packed in FSC-certified packaging.
- Made of Post-Consumer Recycled Plastic (PCR) with a durable scratch-resistant textured surface
- ChromeOS devices consume up to 46% less energy than comparable competitor devices*.
- Packaging is complied with FSC.
Quad-display with True 4K UHD
ASUS Chromebox 5a is able to support up to four 4K displays, allowing users to extend their workspace for improved productivity.
Faster, More Stable Connections
ASUS Chromebox 5a offers both 1 Gbps Ethernet and dual-band WiFi 6E (802.11ax), which includes a new 6 GHz band for strong, stable signals and superfast speeds, and 1 Gbps Ethernet , allowing you to load online content in the blink of an eye.
Single Cable Setup
A single USB-C cable delivers video, audio and data signals, and even powers the Chromebox, eliminating legacy HDMI, DisplayPort and other cables.
The single-cable convenience ensures minimizes mess for maximum cleanliness, empowering a tidy, minimalist setup for digital signage.
Enterprise-grade Protection
To protect vital business and personal data, ASUS Chromebox 5a offers comprehensive business-grade security - ranging from integrated hardware and firmware to software and physical protection.
Titan C security chip
This security chip is designed to keep ASUS Chromebox 5a secure, protect user identity and ensure the integrity of the system.
Kensington lock slot
This anti-theft feature makes it easy to secure ASUS Chromebox 5a in a designated location.
Military-grade Reliability
To ensure maximum reliability and durability, ASUS Chromebox 5a has been tested through military standard MIL-STD-810H.
24/7 Reliability
ASUS Chromebox 5a is designed for modern office and business use. Geared with effortless IT-management tool to reduce maintenance cost and improve cost effectiveness.
- Delivers responsive everyday performance with Intel Celeron 1.10 GHz processor designed for basic multitasking and energy-efficient computing
- 8 GB memory delivers the bandwidth and responsiveness needed to run intensive programs while maintaining smooth multitasking
- 128 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Chromebox provides reliable hardware and software integration, ideal for secure, cloud-based computing and IT-managed environments
- ChromeOS integrates seamlessly with Google Workspace, enabling efficient multitasking and automatic updates for worry-free computing
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible peripheral expansion in space-constrained setups
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backb
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 7305 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 128GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |













