This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 3kVA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L6-20P input and 2 NEMA L6-20R outlet. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
- Ideal for servers, storage, network closets, business VoIP and retail POS
- Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
- 3kVA/2.7kW line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Sealed , Spill-proof |
| Number of Battery & Surge Out | 2 |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
| Receptacle Type | NEMA L6-20P |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 320 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 2U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slo | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $150000 Lifetime |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Smart-UPS 3000VA Rack-mountable UPS |



