Compact, Curved, and Powerful
With the USB C 30W Mini GaN Charging Cube, you can power up all your key devices faster than ever before. Its portable size and curved edges make it absolutely convenient to carry it in your pocket or laptop bag.
One Charger For All Your Devices
This pocket-sized 30W charger is capable to fast charge all your key devices including iPhone, iPad, Macbook Air, Tablets, Airpods and Earbuds. The GaN technology ensures safe, high speed charging. It charges a MacBook Air in just two hours.
Take It Anywhere
With soft, rounded corners and barely an inch long, our 30W charger slips neatly into your bag or pocket to keep your devices charged on your travels.
Folding Pins
Say goodbye to bent prongs you need to force into the power outlet. The charging pins conveniently fold up when not in use.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 3 A current helps your device charge quickly
- Up to 30 W maximum power output
- iPhone device supported for better reliance and optimal performance
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Alogic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 30 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 30W |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Alogic |











