Fast Wireless Performance
Built for reliability and performance, With 2.4GHz RF wireless technology you can enjoy working at any angle and at distance of up to 30 ft.
Ergonomic Design
The design of this keyboard with splitted key zones and gently sloped shape encourages natural position of hands, wrists, and forearm in maximum comfort for long use.
Complete Control
Get instant access to your commonly used Internet and multimedia tools with the 20 built-in hotkeys this keyboard has to offer.
More Functionality
The EasyTouch 7300's full-size layout provides users with a complete numeric keypad for faster data entry and extended navigation control.
DPI Switch & Navigation Hotkeys
Quickly and easily adjust mouse DPI resolution (800/ 1200/ 1600) for a faster response with the convenient DPI Switch located at the top of mouse. This mouse also includes two convenient side internet forward & back buttons for quick Internet navigation.
Advanced Laser Sensor
The advanced laser sensor technology lets you work on almost any surface with improved speed, accuracy and reliability than traditional mice.
- Advanced Laser Sensor
- DPI Switch & Navigation Hotkeys
- Internet & Multimedia Hotkeys
- 2.4 GHz RF Wireless Technology
- Ergonomic Design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Hot Keys | Multimedia & Internet Key |
| Number of Hot Keys | 20 |
| Number of Keys | 105 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Laser |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.87 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 3.20 oz |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Pointing Device Height | 1.70" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 20.50" |
| Pointing Device Depth | 5" |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.30" |
| Pointing Device Width | 3.30" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |

































