Built to make handling your daily computer tasks easier with Windows one-touch controls. Features 104-key US Layout, 14 hotkeys: 8 Multimedia and 6 Windows, quiet membrane key switches for more quiet, tactile response. USB connectivity. English. Black.
- Quiet Membrane Key Switches: Membrane key switches provide a better tactile response and a quieter typing experience. Plus they last up to five million keystrokes.
- Windows One-Touch Controls: Instantly open your favorite Windows applications, such as My Computer, Calculator, Mail, or Search without having to navigate with your mouse.
- Multimedia Controls: Control your media player with just one touch using the builtin Multimedia Hotkeys for easy access to your favorite video or music playlist.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Hot Keys | Mute |
| Number of Hot Keys | 14 |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.70" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.60" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













