This is a Mellanox MCP2M00-A001E30N compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 direct attach cable that operates over passive copper with a maximum reach of 1.0m (3.3ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features SFP28 cable type for your convenience and desired usability
- Passive feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.50" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 25 Gbit/s |
| Maximum Distance | 39.37" |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Cable Type | SFP28 |
| Connector Type on First End | SFP28 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP28 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP28 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.