- Boost creativity and efficiency using Copilot+ PC desktops, delivering on-device AI for image generation, translations, and quick actions
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 5 processor enhances multitasking, media creation, and AI-powered collaboration tools
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Intel Arc Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet for stable wired networking with consistent data speeds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 226V |
| Hyper-Threading | Yes |
| Processor Series | Series 2 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Cache | 8 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | Mouse |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











