Get the game-changing privacy filter that so seamlessly protects your onscreen data, you'll hardly know it's there-but visual hackers around you will. Discover the 3M™ Bright Screen Privacy Filter. Easy to apply, easy to use, easy to forget it's there. Only from 3M, the experts in screen privacy.
- Our proprietary Advanced Nanolouver technology transmits up to 85% of the screen's light, ensuring a perfect balance of privacy, brightness, and clarity.
- Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 100% hand inspected for quality assurance.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- Includes 3M™ COMPLY™ Flip Attach for easy switching between privacy and screen sharing, and 3M™ COMPLY™ Adhesive Strips to keep the privacy filter securely in place.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Touch Compatibility | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Orientation | Landscape |
| Viewing Area Dimension | 13.89" x 7.95" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Attachment | Adhesive Strip |
| Reversible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 16:9 , Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Full Screen Laptop , BP156W9E |
| Film Classification | Bright Screen |
3M™ Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Laptop, 16:9, BP156W9B - For 15.6" Widescreen LCD Notebook, 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Anti-glare - 1 Each
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.