Intel® Core™ Ultra Processors Family
The latest Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) enable you to use the most AI experiences across desktop and mobile-making everything you do easier, faster, and better.
- The processor features Socket LGA-1851 socket for installation on the PCB
- Core Ultra 5 product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetradeca-core (14 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor with 4.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Sparsity Support | Yes |
| Intel Processor | Ultra 5 14th Gen |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 4.20 GHz |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L2 Cache | 26 MB |
| Thermal Design Power | 125 W |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core Ultra 5 Tetradeca-core (14 Core) 245KF 4.2 GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.