AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and magical AI experiences.
The Trusted AI-Ready Processor for the World's Highest-Performing PCs
Introducing the new AMD Ryzen 9000 Series processors for desktop PCs, the world's most advanced and powerful option for enthusiasts.
- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- Ryzen 9 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 4 nm process technology provides dependable processing speed with maximum efficiency
- Dodeca-core (12 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 64 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 4.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 4.40 GHz |
| Overclocking Speed | 5.60 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L1 Cache | 960 KB |
| Process Technology | 4 nm |
| Thermal Design Power | 120 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Card | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Ryzen 9 Dodeca-core (12 Core) 9900X 4.4 GHz Desktop Processor |
AMD Ryzen 9 9000 9900X Dodeca-core (12 Core) 4.40 GHz Processor - Retail Pack - 64 MB L3 Cache - 12 MB L2 Cache - 960 KB L1 Cache - 64-bit Processing - 5.60 GHz Overclocking Speed - 4 nm - Socket AM5 Radeon Graphics Dual-Core (2 Core) Yes Graphics - 120 W - 24 Threads
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

