AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
- The Socket AM5 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen 7 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 4 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 8 MB L2 + 96 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 4.70 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 256 GB maximum memory supported for optimal processor performance to ensure better usability
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for stunning picture quality
- DDR5 SDRAM graphics memory technology is specialized for fast rendering on graphics cards to provides stunning, vivid results with maximum productivity
- Liquid cooler type offers reliable temperature management to prevent your processor from overheating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 9000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 7 9800X3D |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 4.70 GHz |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 96 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L1 Cache | 640 KB |
| Process Technology | 4 nm |
| Thermal Design Power | 120 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Card | AMD |
| Graphics Controller Manufactu | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core 9800X3D 4.7GHz Desktop Processor |
AMD Ryzen 7 9000 9800X3D Octa-core (8 Core) 4.70 GHz Processor - 96 MB L3 Cache - 8 MB L2 Cache - 640 KB L1 Cache - 64-bit Processing - 5.20 GHz Overclocking Speed - 4 nm - Socket AM5 Radeon Graphics Dual-Core (2 Core) Yes Graphics - 120 W - 16 Threads
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

