With an immersive 1500R curved screen and stunning WQHD 2560 x 1440 resolution, the ViewSonic® VX2718-2KPC-MHD monitor provides an incredible viewing experience for work or play. With features including a high 180Hz* refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync Premium technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. The VX2718-2KPC-MHD also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode™ presets, which offer optimized screen performance for different home entertainment applications such as watching movies, editing files, or playing video games. Two HDMI (v2.0) inputs, and one DisplayPort (v1.2) input offers flexible connectivity for both general use and entertainment. *180Hz refresh rate with DisplayPort
- CURVED DESIGN: 27 Inch QHD (2560x1440p) 1500R curved gaming monitor with thin bezels
- MAXIMIZED GAMEPLAY: 180Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- ULTRA-SMOOTH GAMING: FreeSync Premium technology enables fluid and tear-free gameplay
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- GAME ON: An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX2718-2KPC-MHD supports laptops, PCs, and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 222 kHz - HDMI 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort 1.2 |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit (6-bit+FRC) |
| Response Time Details | 5 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 26 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 8.60 lb |
| Height with Stand | 18.70" |
| Depth with Stand | 8.86" |
| Width with Stand | 24.06" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | VX2718-2KPC-MHD LED Monitor |