ASUS VA27UQSB Business Monitor - 27-inch, 4K UHD (3840 x 2160), IPS, HDR-10, DisplayPort, Dual HDMI, Stereo Speakers, Flicker Free, Blue Light Filter, Ergonomic Design, Wall Mountable, Green Sustainability
- 27-inch, 4K UHD (3840 x 2160) resolution display with IPS 178° wide viewing angle for sharp and immersive visuals
- Extensive connectivity including dual HDMI, DisplayPort and USB hub
- Support HDR-10 to enhance bright and dark area, delivers lifelike viewing experience
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
- ASUS DisplayWidget Center lets users easily change monitor settings via an intuitive interface
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Green sustainability with paper packaging and energy-efficient performance that meets environmental standards
ASUS Business Monitor | Enhance Your Productivity
ASUS VA27UQSB is a 27-inch 4K HDR (3840 x 2160) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Dual HDMI, DisplayPort and four USB-A downstream ports allow you to connect your desktop / notebook and USB devices at the same time. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Impeccable Detailed Visuals in 4K HDR
VA27UQSB immerses you in a world filled with breathtaking levels of detail. 4K UHD (3840 x 2160) panel with HDR-10 support, this means you get to enjoy brighter whites and darker blacks, resulting in a rich, crisp and lifelike viewing experience.
Expansive Connectivity
Dual HDMI ports allow you to connect your desktop / notebook and another HDMI device at the same time. So there's no need to frequently plug and change your connection. VA27UQSB also offers DisplayPort, four USB-A downstream ports so its compatible with a wide variety of devices. It also has pass-through port for the headphone jack input.
ASUS DisplayWidget Center
ASUS DisplayWidget Center is an app that allows you to tweak monitor settings with a mouse instead of using the buttons on the monitor.
Ergonomic Design
Flexible tilt, swivel, pivot and height adjustments make it easy to find the most comfortable viewing position. The screen can also be rotated a full 90° into a portrait orientation, which is ideal for working with long documents, writing code or browsing websites.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology | ASUS blue light filter
For viewing comfort and for protection from potentially harmful blue light, it offers intuitive and flexible with seamless adjustment that are easily accessed through the onscreen display menu.
ASUS Flicker-free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. Flicker-Free technology helps reduce onscreen flicker, giving you a more comfortable, movie-marathon-ready environment. It is designed to minimize eyestrain, headaches and eye fatigue when you spend long, countless hours in front of the display.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides a distortion-free and reliable display by reducing screen tearing artifacts
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- HDR10 feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 3840 x 2160 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 60 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15500 mm x 0.15500 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.33 lb |
| Height with Stand | 20.39" |
| Depth with Stand | 8.91" |
| Width with Stand | 24.17" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
ASUS is a 27-inch 4K HDR (3840 x 2160) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Dual HDMI, DisplayPort and four USB-A downstream ports allow you to connect your desktop / notebook and USB devices at the same time. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Impeccable Detailed Visuals in 4K HDR
immerses you in a world filled with breathtaking levels of detail. 4K UHD (3840 x 2160) panel with HDR-10 support, this means you get to enjoy brighter whites and darker blacks, resulting in a rich, crisp and lifelike viewing experience.