The Intellinet Network Solutions 19″ shelves are the ideal accessory for your server and network installations. Choose from four versions, suitable for every need: fixed, cantilever, heavy-duty (up to 100 kg) or sliding. Beyond that, you have flexibility with depths that range from 150 mm to 900 mm and a choice of black (RAL9005) or gray (RAL7035).
- Rack Shelf offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in jet black color for an elegant and fashionable look
- Rack-mountable rack shelf enables you to organize wires and secure cables for professional installation
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Vented feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 15.75" |
| Rack Type | Open Frame |
| Static/Stationary Weight Capacity | 55.12 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
Manhattan 19" Cantilever Shelf - For Server, Networking - 2U Rack Height x 19" Rack Width x 15.75" Rack Depth - Rack-mountable Open Frame - Jet Black - 55.12 lb Static/Stationary Weight Capacity
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







