Asus ExpertBook B5 | Business excellence, anywhere you work
Al performance on tap
ExpertBook B5 has the power to get the job done, whatever your business day brings. The latest Intel® Core™ Ultra processor has Al performance on tap, with fast memory and storage.
Made for life on the go
The 2.95 lbs all-metal chassis means ExpertBook B5 is ready to travel wherever you need to go. It also has a capacious all-day battery that won't let you down, plus support for fast-charging technology.
Al-Powered Noise-Cancelation and Webcam
For professional conferencing experiences, ExpertBook B5 has Two-Way Al Noise-Canceling technology that employs sophisticated machine-learning techniques. The technology filters noise around the speaker, and eliminates noise from the person at the other end of the conversation.
Smarter, Faster, Al-Powered
Copilot in Windows with commercial data protection is your Al assistant at work. Supercharge your productivity and achieve more with less time and effort using Copilot. Experience your everyday Al companion now with the dedicated Copilot key. Just one click for endless exploration.
- Business excellence, anywhere you work
- Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- Ultrafast 4G and WiFi 7 support
- Starting from 1.29 kg light
- Dual SO-DIMM up to 64GB DDR5
- Dual-SSD RAID support up to 2 TB capacity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| Intel Processor | Ultra 7 14th Gen |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capac | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | WQXGA |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Laptop Form Factor | Mid-size Laptop (13"-15") |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Metal |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ExpertBook B5 B5404CMA-XS74 Notebook |
ASUS ExpertBook B5 is the perfect on-the-go companion for forward-thinking professionals. It’s an ultralight, AI-ready marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processor with Intel vPro® and discrete NVIDIA® graphics1, ushering in a new era of productivity — plus a taller 16:10 touchscreen2 for deeper immersion. With AI-powered features like an intelligent camera and noise cancelation plus seamless WiFi 73 and 4G connectivity4, everyday business is smarter, faster and smoother. ExpertBook B5 equips you for effective, enjoyable work — everywhere you go.