Durable with gamer-tuned performance built to support even the most hardcore extended sessions. The G213 Prodigy gaming keyboard's Tactile Mech-Dome keyswitches are spill-resistant. Customizable LIGHTSYNC RGB lighting. Integrated palm rest and adjustable feet. Dedicated media controls.
- SPILL-RESISTANT AND DURABLE
- INTEGRATED PALM REST & ADJUSTABLE FEET FOR COMFORT
- Gaming Grade Performance
- CUSTOMIZABLE LIGHTSYNC RGB
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Customizable RGB Lighting |
| Hot Keys | Media Control |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyswitch Technology | Mech-Dome |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.30" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.58" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Logitech G213 Prodigy Gaming Keyboard - Wired RGB Backlit Keyboard with Mech-dome Keys, Palm Rest, Adjustable Feet, Media Controls, USB, Compatible with Windows - Cable Connectivity - USB 2.0 Interface - Play, Pause, Skip, Volume Control Hot Key(s) - QWERTY Layout - PC - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product