Add additional chassis cooling with a 70mm ball bearing fan. This versatile 70mm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan. The fan can be used to replace the fan component of some CPU coolers or mounted to the side panel of a computer case and features a tachometer pin on the TX3 motherboard connector that provides the host system with fan operating status information. More from the Manufacturer
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Features ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Helps the compatible servers by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 2.76" |
| Fan Depth | 0.59" |
| Fan Width | 2.76" |
| Fan Height | 2.76" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 3500 rpm |
| Maximum Airflow | 27.96 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 1 - TX3 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Add additional chassis cooling with a 70mm ball bearing fan
This versatile 70mm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan.
The fan can be used to replace the fan component of some CPU coolers or mounted to the side panel of a computer case and features a tachometer pin on the TX3 motherboard connector that provides the host system with fan operating status information.
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support