SIMPLISTIC & INDUSTRIAL
The Cooler Master N200 redefines the meaning of modernity by its edgy asymmetrical front panel and rectangle mesh design, which totally breaks the stereotype of cases. The ports are arranged vertically on the brushed I/O bar, giving it a fresh and modern look.
COMPACT YET EXPANDABLE
Supports a 240mm liquid cooling radiator in the front
Supports high-end graphics cards with a length of up to 355mm/14inch
Supports air CPU cooler heights up to 160mm/6.3inch
- Removable dust filter under the PSU for easy maintenance
- Supports air CPU cooler heights up to 160mm/6.3in
- Supports SuperSpeed USB 3.0
- Supports high-end graphics cards with a length of up to 355mm / 14in
- Supports a 240mm liquid cooling radiator in the front
- Mini tower with great expandability that supports up to three 3.5" HDD and four 2.5" SSD
- Edgy asymmetrical design with full mesh on the front panel
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 13.98" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | No |
| Customizable Case Lighting | No |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 5.25" Bays | 1 |
Cooler Master NSE-200-KKN1 Computer Case - Mini-tower - Midnight Black - Steel, Plastic, Metal Mesh - 6 x Bay - Micro ATX, Mini ITX Motherboard Supported - 5 x Fan(s) Supported - 1 x Internal 5.25" Bay - 3 x Internal 3.5" Bay - 4 x Internal 2.5" Bay - 4x Slot(s) - 3 x USB(s) - 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 - 1 x Audio In - 1 x Audio Out - Fan/Liquid Cooler
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























