The Zyxel GS1100 Switchable Series is designed for SB or SMB markets, offering instant Gigabit connectivity and plug-and-play simplicity. With "Simplicity? design in mind, these switches feature intuitive DIP switches, allowing users to toggle settings for handy features with just a single touch. The series offers flexible 16/24-port options, slim form factors, and a PoE model that can fit in any environment.
Benefits | DIP Switch to control your network
The GS1100 Switchable Series feature an intuitive DIP switch that allow users to enable or disable handy features in seconds without requiring access to a management interface. You can utilize this DIP Switch to turn on/off loop prevention, IEEE 802.3az, and LED easily.
Gigabit to the desktop
This Series offers 16/24-port Gigabit non-blocking wire-speed transmission. With superior Gigabit performance and flexible form factor options, it is the ideal solution for bandwidth-intensive applications in small office environments.
Freedom of installation via PoE
The GS1100-16EPS supports the IEEE 802.3at PoE+ standard and easily connects with PoE ready devices to your network with plug-and-play design. PoE+ allows 30 watts per port to power WiFi 6/7 APs, VoIP phones and IP surveillance cameras only through Ethernet cables reducing the need of power adapters saving installation time and cost. The GS1100-16EPS has been designed with 16 full PoE+ ports with total PoE power budget of up to 135 Watts, which makes it an ideal PoE connectivity solution for home, shop and small office environments.
Fanless design
The GS1100 Switchable Series has fanless design that ensures silent operation in small or quiet office environments. The PoE model GS1100-16EPS is specifically designed with an external power adapter that eliminates the need for an additional fan to cool down the device, making it perfect for quiet PoE deployments.
- Instant Gigabit speeds with easy plug-and-play
- Intuitive DIP switches toggle convenient features in seconds
- Choose from 16 or 24 ports, slim designs, and PoE or nonPoE models
- Slim, space-saving design for desks, walls, and tight server cabinets
- Energy-efficient and fanless for DIP Switch silent, eco-friendly networking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 8.33 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Switching Capacity | 4 GB/s |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 6476619 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |

