The ZBOX CI337 nano features a power-efficient next-generation Intel N-Series processor to give you a silent experience in a compact PC. A robust, passive cooled design with no moving components brings high reliability and extended durability. The signature honeycomb vents throughout the chassis enhances exhaust flow, backed by a large aluminum heatsink that maximizes heat transfer from the CPU to keep the system operating with consistant performance. A VESA mount is included to enable more possibilities when mounting this mini PC. The ZBOX CI337 nano is the ideal compact PC for home theater, digital signage, light productivity and everyday tasks, and more.
- Intel N-series features GNA 3.0 for background noise suppression and AV1 decode, enhancing video conferencing and media workflows in workstations
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Serial ATA/600 interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- Mini PC form factor offers convenience and ease of use, ensuring a smooth user experience
- Provides 4 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- Gigabit Ethernet port supports ultra-fast network speeds for smooth data transfer and improved system performance
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- Quad-core (4 Core) processor core helps barebone system process data dependably and on time for consistent performance
- DD
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zotac USA Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-series |
| Processor Model | N100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 3.0 x1 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Zotac USA Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 1 |













