The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC is a compact graphics card powered by NVIDIA's cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 12GB of GDDR7 memory. Compact yet powerful, the Twin Edge OC is ready to take on both gaming and AI workloads with its impressive performance.
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 5th Generation Tensor cores
- 4th Generation RT cores
- NVIDIA DLSS 4
- Game Ready and NVIDIA Studio Drivers
- NVIDIA® App
- NVIDIA Broadcast, NVIDIA G-SYNC®
- NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Compact form factor
- 12GB GDDR7 graphics memory
- IceStorm 2.0 advanced cooling
- FREEZE fan stop
- Dual 90mm BladeLink Fans
- 12V-2x6 Power Safety Light
- Metal backplate
- ZOTAC GAMING FireStorm Utility
- Side Retention Mount for secure transport
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zotac USA Inc |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.54 GHz |
| CUDA Cores | 6144 |
| Bus Width | 192 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 1.75 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 650 W |
| Power Connector | 2x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | Zotac USA Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



