Yealink YHS36 is the over-the-head style headset which is made for office worker, SOHO, or call center staff. It supports QD (Quick Disconnect) feature and it is compliant with the full range of Yealink enterprise IP phones. The Yealink YHS36, available in monaural (YHS36 Mono) and binaural (YHS36 Dual), is a professional analog wired headset to facilitate the conversations in ways that your concentration zone and focus is easily got in and the listening fatigue is reduced as well. Its ergonomic design and soft leather ear cushions make YHS36 comfortable enough for long all-day use.
Perfectly compatible with Yealink Phones
Runs right out of box, a QD to RJ9 plug-and-play setup makes the connectivity to Yealink Desk phones. Perfect match with Yealink desk phones give you optimized audio quality and more enhanced functions.
Noise-Canceling Microphone
The noise-canceling microphone allows for the most reduction of outside noise, so the listeners can focus more on the desired sound at hand, the nearby talkers are protected with most call privacy as well.
Unparallel Audio Experience
Made for calls, this headset is kitted out with wideband HD audio technology and passive noise cancellation that ensures a richer and clearer conversations, eliminates background noises as well.
All-day-ease
The over-the-head style, ultra-lightweight materials, and bio-mimetic protein-based leather ear cushions are easy on your head and ears. Its ergonomic design makes YHS36 comfortable enough for long conference calls and all day use.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The YHS36 Dual headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Features Quick Disconnect connector for dependable, high-quality data transfer and compatibility
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Plug and Play feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black/Silver |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Gift Box |







