Yealink Mono Bluetooth Headset System for hybrid working and on-the-go
The BH71 Mono Bluetooth Wireless Business Headset System provides a high-definition audio quality no matter in the car, on the train or in the office whether connect to your smartphone, desk phone or PC. With the 4-mic beamforming noise cancellation technology, you can always be heard clearly. The BH71 also provides an adjustable ear hook for comfortable wearing, and you can pull out the ear hook easily to best fit your ear. Whether you are on-the-go or in the office, BH71 can guarantee 10-hour talk time to secure your all-day use. What's more, with the portable charging case of BH71 Pro and BH71 Workstation Pro, it can provide an 20-hour of extra battery life and even cover all week's use. BH71 Workstation and BH71 Workstation Pro models have a station, it can connect to your desk phone, PC and smartphone simultaneously and provide you with an all-in-one UC communication experience. The station also has a 3-inch touch screen, a speakerphone, 3 USB 3.0 ports, and a Qi wireless charger for your smartphone, which can make your office look stylish and nice.
4-Mic Beamforming Noise Cancellation Technology
No matter where you are, navigating the busy streets or working in the office, BH71 can also secure a crystal-clear communication experience with the 4-Mic beamforming noise cancellation technology.
All-day wearing comfort
You can easily adjust the ear hook to best fit your ear. Just pull out the hook and put it on, and you can wear it with all-day comfort. The whole headset only weight 18-gram, which makes your ear happy all-day
Powerful battery life to guarantee your all-day use
BH71 can provide 10-hour talk time which is enough for all-day use. What's more, BH71 Pro and BH71 Workstation Pro have a portable charging case that can provide the headset an extra 20-hour battery life of talk time. When you are not using the headset, just put it in the case to charge it. The charging case can be used for one week and help you fight till the last minute without power anxiety when on-the-go. (BH71 model offers a carrying case without built-in battery)
All-in-one workstation
bBH71 Workstation and BH71 Workstation Pro has an all-in-one station. It can connect to the desk phone, PC, and smartphone simultaneously and provide you with an integrated communication experience. The station also has a 3-inch touch screen with zero learning cost. It also has a built-in speakerphone to provide multiple communication modes. With 3 USB 3.0 ports, and a Qi wireless charger for your smart phone, the station can help you leave out unnecessary cords and keep your desk clean.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Over-the-ear design headset gives you striking sound isolation for an immersive listening experience
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy detailed wireless audio with these BH71 earset for an immersive listening experience
- Use these mono sound earset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 100 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Talk Time | 10 Hour |
| Battery Capacity | 160 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | AVRCP |
| Wireless Operating Distance | 100 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 0.51" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |









