- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- The 2-way Ceiling Mountable speakers provide the finest sound coverage
- 16 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 96 Hz-20 kHz
- Handles up to 50 W of RMS power
- 8" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for added reliability and dependability
- 4.80" depth to allow maximum Speaker sound output efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 96 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| RMS Output Power | 50 W |
| Crossover Type | 2-way |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Diameter | 12.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.