Meet the Xerox® C325 Color Multifunction Printer. The shift to hybrid working means a reliable and easy-to-use printer with enhanced security is essential. The Xerox® C325 Color Multifunction Printer gives small work teams and home offices the flexibility to stay agile. Achieve great color quality with productivity boosting features in a compact package that fits just about anywhere. Plus, the C325 has advanced built-in security to safeguard data and stop threats in their tracks.
- A NEW LEVEL OF EASE: An intuitive touchscreen ensures effortless, customizable interaction. The Xerox Easy Assist App provides guided installation for quick set-up and secure management. With support and printer monitoring, there's little need for IT.
- CONNECTIVITY AND CONVENIENCE: Built-in Wi-Fi, Apple AirPrint, Mopria Print Service and Wi-Fi Direct® give the power to print from virtually any device: smartphones, tablets, laptops...With the flexibility to place the printer wherever it's needed.
- SMARTER SUSTAINABILITY: Over 30% post-consumer recycled plastic content and global accreditation standards, including EPEAT and ENERGY STAR®, mean reduced energy usage. Plus, return used cartridges via the Xerox Cartridge Collection Program.
- COMPREHENSIVE SECURITY: End-to-end security features, such as authentication and encryption, protect against rising and increasingly sophisticated cyber threats to keep your sensitive data and documents safe.
- STUNNING COLOR WITH XEROX GENUINE SUPPLIES: Elevate all of your prints with vibrant color to create impact. 1200x1200 dpi print resolution delivers crisp lines and sharp text enhancing readability at speeds up to 35ppm Letter / 33ppm A4.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 127 V AC |
| Standby Power Consumption | 25.50 W |
| Power Source | AC Supply |
| Operating Power Consumption | 383 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | Bonjour |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Telephony | |
|---|---|
| Speed Dialing | Yes |
| Fax Features | Junk Fax Filter |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Magenta |
| Number of Input Trays Support | 4 |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Input Media Capacity | 901 sheets |
| Maximum Color Print Speed (pp | 35 |
| Recommended Monthly Print Vol | 1 to 6000 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Standard Media Handler | Yes |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 33 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | CIS |
| Scan To | ICA |
| Media Handling | 100-sheet Bypass Tray: 216mm x 356mm |
| Language Emulation | XPS |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Size | A4 |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 200 sheets |
| Duty Cycle | 65000 |
| First Print Speed | 7.2 Second |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Speed (Black) | 50 ppm |
| Scan Speed (Color) | 40 ppm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Non-operating Relativ | 80% |
| Minimum Non-operating Relativ | 20% |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
Xerox C325 Color Multifunction Printer, Up To 35ppm, Duplex With Copy, Print, Scan, Fax, Wifi, 110V - Copier/Fax/Printer/Scanner - 33 ppm Mono/35 ppm Color Print - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - Up to 65000 Pages Monthly - Color Flatbed, DADF, CIS Scanner - 600 x 600 dpi Optical Scan - Gigabit Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Chromebook, Mopria Print Service, Mopria, Wi-Fi Direct - USB - For Plain Paper Print
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























