Slim Ultra Heavy-Duty XXL TV Mounting Bracket - strong mount for flush-as-possible big-screen TV installations
When viewing locations and TV heights are fixed at optimal positions, the Manhattan Heavy-Duty Low-Profile Large-Screen TV Wall Mount creates nearly flush, close-to-the-wall installations that enhance thin, modern TV silhouettes. This ultra-slim TV bracket extends only 35 mm (1.4 in.) from the wall. It's constructed of high-quality, powder-coated steel to fit flat and curved LCD, OLED or plasma TVs up to 120" and weighing up to 120 kg (264 lbs.) with VESA compliance up to 900x600. You're all set for a confident above-the-floor installation with an included bubble level that helps get the mount perfectly horizontal on the wall, and intuitive snap-in spring locks with release cords let you easily and securely put the TV in place. It's ideal for residential, office, hospitality, classroom, conference room, digital signage and other commercial applications.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 264.55 lb
- Supports 120" displays
- Powder Coated finish enhances the grace of your mounting bracket and gives it a sophisticated look
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Heavy Duty feature for better reliance and usability
- Residential application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 120" |
| Minimum Screen Size Supported | 60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 264.55 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile/Fixed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 600 |
| Orientation | Landscape |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |











