Your Life Connected
Take your laptop from home to office without missing a beat. Instantly connect to dual 4K displays, Ethernet, and peripherals-with up to 100W power-all through one cable.
- Seamless connectivity: Compatible with Windows, macOS, and ChromeOS via USB-C or USB-A, making it easy to connect across devices.
- Power that keeps up: Deliver up to 100W of charging to your devices for all-day productivity
- Expand your view: Drive up to two 4K Ultra High Definition external displays with reliable DisplayLink technology.
- Stay connected: Add up to 6 USB devices, 3.5mm headset and wired networking to your system from a single cable.
- Ideal For: Built for hybrid work-with fast setup, dependable connections, and smooth performance.
- Extend Dual 4K Displays
- Universal Compatibility - Windows, macOS, ChromeOS
- Charge laptop up to 100W USB-C Power Delivery
- Connect up to 6 USB devices
- Charge mobile device up to 7.5W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 134 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Security | |
|---|---|
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Brand Compatibility | Lenovo |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.