Extend Your Display
Mounted and installed displays extend only 1.8" from the wall.
VESA Configurations
Supports VESA patterns: 200 x 200 mm to 1000 x 600 mm
Secure Placement
A reinforced security bar keeps your display firmly anchored to the wall.
- VESA Standard Pattern Support 200 x 200 mm to 1000 x 600 mm
- Weight Capacity Up to 330 lbs.
- Recommended Screen Size: 55" - 105"
- Distant to the Wall is 1.8 Inches
- Package Contents Contains VB-WMK-003, Installation Guide, Mounting Hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 105" |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 330 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Fixed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 1000 x 400 |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















