With an immersive curved screen and stunning UWQHD 3440x1440 resolution, the ViewSonic VP3456a monitor elevates your viewing experience from flat to panoramic. Delivering incredible detail and vivid colors across wide viewing angles, this monitor is engineered to provide precise color accuracy. Thanks to an expansive 34" frameless screen, ultra-wide 21:9 aspect ratio, and integrated speakers, this monitor is ideal for video editing, content development, and other color-critical applications. With a sleek and modern design, the VP3456a features a future-proof USB Type-C port with 100W charging, as well as DisplayPort technology, and HDMI. Enjoy reliable network connectivity with the integrated Ethernet port while the integrated USB hub also provides single-cable simplicity for connecting and charging your peripherals and accessories. The VP3456a provides an amazing Delta E<2 value and 99%* sRGB color accuracy for incredible and precise color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors, making it an ideal set-up for photographers, creatives, and designers.
- 34 Inch ultrawide 21:9 WQHD+ (3440x1440p) 1800R curved monitor with IPS, and thin bezels
- Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 100W charging over one cable
- Advanced ergonomics (tilt, swivel, and height) for all-day comfort
- 99% sRGB, Delta E<2 accuracy with 14-bit LUT and 3D LUT Includes a color sensitivity feature
- This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- FreeSync with 100Hz refresh rate for smooth, tear-free playback ideal for video editors and game developers
- The VP3456A supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, USB and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Curvature | 1800R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 150 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 177 W |
| Operating Power Consumption | 177 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 24.69 lb |
| Height with Stand | 21.23" |
| Extended Height with Stand | 21.23" |
| Compressed Height with Stand | 18.92" |
| Depth with Stand | 9.57" |
| Width with Stand | 31.85" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |





























