Designed for Surface (DfS) products must meet the rigorous standards of Microsoft to ensure optimal compatibility with Microsoft Surface products.* The ViewSonic® VP275-4K monitor is compatible with all USB-C Surface devices and is ideal for office and home use. USB-C connectivity offers convenient charging power, video and audio over a single cable, and will charge your Surface device without the need for an additional power cable. Along with USB-C, additional connectivity options include HDMI, DisplayPort, and a USB hub. With Pantone Validation, stunning 4K Ultra HD (3840 X 2160p) resolution and incredible color accuracy, this monitor displays your work with the vivid detail and lifelike color it deserves. This 27" monitor also includes an advanced ergonomic design that features height adjustment, pivot, swivel and tilt for maximum comfort and enhanced productivity. *Microsoft, Microsoft Surface, Designed for Surface are trademarks of the Microsoft group of companies.
- VERSATILE MONITOR: 27 Inch HD (3840x2160p) 4K UHD IPS Designed for Surface monitor with thin bezels and 60 Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: In addition to fast data, audio and video transfer, USB-C also provides quick 60W charging over a single cable
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709, and DICOM-SIM color spaces and Delta E
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP275-4K supports PC, laptops and more with USB-C, HDMI, and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 136 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz - HDMI 2.0 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 360 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 122 W |
| Operating Power Consumption | 122 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 16.98 lb |
| Height with Stand | 21.27" |
| Extended Height with Stand | 21.27" |
| Compressed Height with Stand | 16.15" |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Width with Stand | 24.13" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |



























