The ViewSonic® VP2468a is a 24'' (23.8" viewable) Full HD monitor that delivers color accuracy crucial for professional applications. With a sleek frameless design and edge-to-edge SuperClear® IPS panel, this monitor provides an incredible viewing experience ideal for content creation and enterprise workstations. USB-C connectivity helps to simply your workspace by delivering audio, video, data and up to 65W of power delivery over a single universal cable. In addition, DisplayPort out enables seamless daisy chaining to a second monitor. To ensure precise, uniform color, each of our monitors is factory calibrated to deliver an amazing Delta E<2 value for incredible color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors. Add to that 6-axis color adjustment functionality, and this monitor provides the ultimate color processing capability for professional applications.
- PREMIUM MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) IPS monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 65W charging over one cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, pivot and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709, and DICOM-SIM color spaces and Delta E
- PANTONE VALIDATED: This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- HARDWARE CALIBRATED: Factory hardware calibration ensures that the color displayed perfectly from the start (Calibration report included in box)
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP2468a supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, RJ45, USB, HDMI, DP (DaisyChain enabled) inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 90 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 180 mW |
| Energy Consumption per Year | 42.9 kWh |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.57 lb |
| Height with Stand | 16.61" |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Width with Stand | 21.22" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 60° |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |





























