The ViewSonic VG3409C is a 34" ultrawide curved monitor perfect to replace dual-monitor setups with a single, immersive UWQHD 21:9 screen. Its expansive field of view is perfect for multitasking-whether you are editing video, gaming, or managing multiple windows side-by-side. It features a USB-C connection transmits video and data while delivering 96W of power to your high-performance laptops, omiting the need for a separate power cable for your laptop.
- 34" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Furnishes captivating visuals with 300 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 3440 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Flicker Free | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 183 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz - USB Type C |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 48 W |
| Operating Power Consumption | 47 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 18.52 lb |
| Height with Stand | 22" |
| Extended Height with Stand | 22" |
| Compressed Height with Stand | 16.90" |
| Depth with Stand | 11.03" |
| Width with Stand | 31.81" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





