Transform your workspace with the ViewSonic® 27" VG2752-2K monitor. This 27" high-performance monitor offers stunning 2K resolution and SuperClear® IPS panel technology for vibrant, true-to-life colors. With USB-C connectivity, users can easily streamline their setup and cut out the cable clutter as they enjoy 65W of charging, data, audio, video, and power over a single cable. An HDMI port, DisplayPort, and an integrated USB hub (x2 USB-C ports, x2 USB-A ports) make it easy to connect your favorite devices. Designed for all-day comfort, this monitor features an ergonomic stand that allows for height, pivot, swivel, and tilt adjustments, while a 35-degree tilt makes it ideal for use with standing desks and team discussions. Effortlessly expand your workspace with a thin-bezel design and USB-C daisy-chaining, allowing for a streamlined, multi-monitor setup built to help you achieve greater productivity and efficiency. Sustainability meets convenience with bio-degradable packaging, a quick-deploy stand, integrated cable management, and a built-in client mount for a faster, cleaner installation.
- 27 Inch Full HD (2560x1440p) IPS monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 65W charging over one cable
- Advanced ergonomics (tilt, swivel, rotate and height adjustment) for all-day comfort
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- Easy-to-install quick release stand with carrying handle and client mount
- The VG2752-2K supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, DisplayPort, VGA and USB inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | SuperClear IPS |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 200 W |
| Operating Power Consumption | 120 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 3 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 16.31 lb |
| Height with Stand | 20.73" |
| Extended Height with Stand | 20.73" |
| Compressed Height with Stand | 15.84" |
| Depth with Stand | 8.60" |
| Width with Stand | 24.12" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |

















