Designed for the modern day office, the ViewSonic® VG2748a monitor delivers an efficient end-to-end enterprise experience. Featuring SuperClear® IPS panel technology and 1080p resolution, this 27" monitor delivers crisp and clear images from nearly any viewing angle. The 3-sided thin bezel design provides a seamless viewing experience for multi-monitor setups. For enhanced productivity, an advanced ergonomic design offers a wide range of customizable adjustments for maximum comfort including pivot, swivel, height adjustment, and tilt. With the ability to tilt an impressive 40-degrees, the VG2748a is ideal for users who prefer to work while standing up, as well as for those who like to use their screen for group discussions. Versatile connectivity options include HDMI, DisplayPort, VGA, and USB. This monitor is also shipped in eco-friendly biodegradable packaging, along with an easy-to-install quick release stand that makes for simple out-of-the box setup. The quick release stand also includes an integrated client mount and cable management features, making this monitor perfect for deployment in cloud-based environments.
- VERSATILE MONITOR: 27 Inch Full HD (1920x1080p) IPS monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (40-degree tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- VERSATILE STAND: Easy-to-install quick release stand with carrying handle and client mount
- SMART PACKAGING: Eco friendly easy-open box for streamlined monitor setup
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2748a supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, USB, DisplayPort, VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz - HDMI 1.4 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - HDMI 1.4 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 6-bit + A-FRC |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 58 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 16.09 lb |
| Height with Stand | 20.99" |
| Depth with Stand | 7.95" |
| Width with Stand | 24.09" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 120° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |



























