The ViewSonic® VG2440 is a 24'' (23.6'' viewable) Full HD monitor that includes a full-range of connectivity and ergonomic functionality ideal for your workstation at the office and at home. With SuperClear® MVA panel technology for wide-angle viewing, and an 8-bit panel with the ability to reproduce 16.7M colors, this monitor delivers incredibly sharp images. Integrated with HDMI, DisplayPort, VGA and 3 USB ports, the VG2440 allows flexible connection to PC systems, laptops and other peripheral devices and accessories. ViewSonic's exclusive vDisplayManager software provides intuitive presets that deliver optimized screen performance in different applications. In addition, Flicker-Free and Blue Light Filter technology help to eliminate eye strain from extended viewing periods.
- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) LED monitor with 60Hz refresh rate
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (40-degree tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2440 supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, USB, DisplayPort, VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 16 kHz to 83 kHz - VGA |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - VGA |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 16.20 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.90 lb |
| Height with Stand | 20.20" |
| Depth with Stand | 8.11" |
| Width with Stand | 21.61" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 120° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |































