23.8-inch IPS Full HD display providing stable image quality with a wide viewing angle. Variable refresh rate up to 120 Hz for smooth motion. HDMI and VGA connectivity for versatile device support. VESA-compatible for ergonomic installation. Designed with integrated eye-comfort features to help reduce visual fatigue.
- VERSATILE MONITOR: 24-Inch Full HD (1920x1080p) LED IPS monitor with frameless design and 120Hz refresh rate
- VARIABLE REFRESH RATE: Enjoy smoother visuals and reduced screen tearing for everyday tasks and multimedia use
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2448-MH supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Flicker Free | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 86 kHz - VGA |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - VGA |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | SuperClear IPS |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 32 W |
| Operating Power Consumption | 21 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.83 lb |
| Height with Stand | 16.95" |
| Depth with Stand | 7.60" |
| Width with Stand | 21.26" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| Bezel Design | Frameless |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















