Change the way you see work and play with the ViewSonic® VA2416C monitor. Featuring a 1500R curved screen and 1080p Full HD resolution, the VA2416C delivers better clarity and a more immersive viewing experience. Exclusive ViewSonic ViewMode™ presets offer optimized screen performance for home entertainment applications such as watching movies, editing files and playing video games. Flicker-Free technology and a Blue Light filter help minimize eye strain and enhance visual comfort during extended viewing periods. Enjoy flexible connectivity options with both HDMI and DisplayPort inputs.
- 24 Inch Full HD (1920x1080p) curved LED monitor with a 100Hz refresh rate
- Featuring a frameless edge-to-edge screen that delivers an immersive viewing experience and easy multi-screen setups
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- Optimized view settings offer "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- The VA2416C supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Curvature | 1500R |
| Adjustable Display Height | No |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 122 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - DisplayPort |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 25 W |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.17 lb |
| Height with Stand | 16.36" |
| Depth with Stand | 8.27" |
| Width with Stand | 21.27" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| Bezel Design | Frameless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |









