With flexible connectivity, wide-angle viewing and amazing screen performance, this 1080p 75 Hz to 100 Hz Monitor with HDMI and VGA delivers solid multimedia features. With SuperClear MVA technology and a true 8-bit panel, this monitor delivers the same image quality at nearly every angle. Frameless, edge-to-edge screen (22" diagonally) creates a seamless multiscreen setup to see more content while minimizing wasteful material. Monitor includes an HDMI port and cable to connect to a variety of PCs, laptops, gaming consoles and more. Monitor features full HD 1920 x 1080 resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance. VESA Adaptive-Sync synchronizes the frame rate output between your graphics card and monitor to eliminate image tearing, stuttering and jerkiness for smooth gaming. Easily see the screen in most lighting with 250 cd/m2 brightness and LED light source. Connect using VGA, 3.5mm audio in/out and HDMI connectors. Screen tilts forward by 3 degrees and backward by 20 degrees.
- VERSATILE MONITOR: 22 Inch Full HD (1920x1080p) LED monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- ULTRA-SMOOTH GAMING: FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2247-MH supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 28 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.39 lb |
| Height with Stand | 14.65" |
| Depth with Stand | 8.11" |
| Width with Stand | 19.37" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |