Overview | Desktop power in one portable package.
The HP Victus Laptop is made for peak PC gaming. This sleek machine touts an Intel® Core Processor and a modern graphics card. This laptop's design is just as impressive as its hardware with plenty of color options, updated thermals and an HD camera with Temporal Noise Reduction.
Superior processing components
Play at your best, powered by an Intel® Core Processor, a modern graphics card, and plenty of memory.
Every feature you could need
From the updated thermal design to the HD camera, this laptop has everything.
Sophisticated and refined design
With a smaller footprint and up to three colors options, this spritely device looks good anywhere.
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
A dynamic processor that adapts to you for superior multi-tasking performance
12th Gen Intel® Core™ processors distributes performance where you need it the most - saving you time and increasing your ability to do the things you actually want.
NVIDIA® RTX 2050 graphics
With the all-new NVIDIA Ampere™ architecture, gaming and streaming will never be the same. Get all the power you need for fast, smooth, power-efficient performance from NVIDIA® GeForce® RTX 2050.
144Hz FHD anti-glare display
Reduce frustrating lag and image ghosting with a display that combines a 144Hz refresh rate and 1080p Full High Definition resolution for smooth, crisp gameplay.
144Hz Display
Reduce frustrating lag and image ghosting with a 144Hz display.
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 7.75 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
- The NVIDIA GeForce RTX 2050 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12450H |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 4GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging Details | 50% in 30 Minutes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 135 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 7.41 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

