Stealth means moving, proceeding, or acting in a covert way. For people who do not like noise and are looking for a quieter case fan for their computers. Now, Vantec has the solution for you! Vantec applies Stealth Technology onto their case fan to bring users a quieter system.
- Cooling Fan offers enhanced cooling/heating with maximum productivity
- Features dual ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Vantec Thermal Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.15" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.15" |
| Fan Height | 3.15" |
| General Features | |
|---|---|
| Fan Location | Side |
| Manufacturer | Vantec Thermal Technologies |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2050 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 27 CFM |
Vantec Stealth Case Fan
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

