The V-1020C is an 8-Inch One-Way Round Ceiling Speaker that generates high quality voice paging and emergency alerts for indoor areas. The V-1020C is designed for quick and easy installation.
- Great sounding speaker for indoor areas.
- Paging, emergency alerts and tones
- One-way paging
- Indoor use only
- Quick and easy installation
- High quality audio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Impedance | 600 Ohm |
| RMS Output Power | 1 W |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 96 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Flush Mount |
| Diameter | 13" |
| Woofer Diameter | 8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



