HUBEE 7 IN 1: 100W USB-C MINI STATION
This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use.
7 in 1 USB-C hub compatible with Notebooks and hybrids equipped with a full USB-C port. The 3 USB-A ports are type 3.0 with a transfer speed of 5 Gbps. The hub is equipped with a 1Gbps RJ45 network port and 2 4K 30Hz HDMI ports. The USB-C port is dedicated to powering your computer with up to 100W of power.
- Wired connectivity technology allows convenient and reliable connectivity for maximum efficiency
- USB Type C host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage efficiency and convenience
- Lets you conveniently connect to the gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- 4 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
- 1 Network (RJ-45) Ports conveniently allows system integration and network installers to organize powered devices in locations that lack electrical circuitry
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91" |
Urban Factory HUBEE Docking Station - for Smartphone, Desktop PC, Tablet PC, Notebook - USB Type C - 4K UHD - 3840 x 2160 - 4 x USB Ports - 3 x USB 3.0 - 3 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - 1 x RJ-45 Ports - Network (RJ-45) - 2 x HDMI Ports - HDMI - Space Gray - Wired - Gigabit Ethernet - 100W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













