HUBEE 8 IN 1: 100W USB-C MINI STATION
This USB-C mobile station allows you to connect your peripheral devices wherever and whenever because of the compact size and ease of use.
8-in-1 USB-C hub compatible with Notebooks and hybrids equipped with a full USB-C port. The 3 USB-A ports are type 3.0 with a transfer speed of 5 Gbps. The hub is equipped with 2 SD / MSD card readers, a 1Gbps RJ45 network port and a 4K 30Hz HDMI port. The USB-C port is dedicated to powering your computer with up to 100W of power.
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Notebook device supported for your convenience and better usability
- 640 MB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage efficiency and convenience
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- 4 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
- 1 Network (RJ-45) Ports conveniently allows Ethernet cables to transmit data and power instantaneously using a single network cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







