All-weather, tamper-resistant 4K PoE camera with exceptional image quality and 3-axis manual adjustment for flexible installation, black
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- Up to 98.43 ft of night vision
- 4K recording format for stunning, vivid video results with maximum efficiency
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Ceiling Mount mount type allows convenient, easy usage with maximum efficiency
- Face Detection feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology offers maximum visual convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 12.50 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D: 134.1° , H: 109.9° , V: 56.7° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Turret |
| Diameter | 3.9" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Resistant |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK04 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























