Ultra-compact and tamper-resistant 2K HD PoE camera with night vision designed for low-profile indoor security.
2K (4MP) video resolution
Ultra-wide viewing angle (102.4°)
20 m (65 ft) IR night vision
AI event detections
Connect and power using PoE
Optional Flush Mount for in-ceiling installation
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2688 x 1512 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- Up to 65.62 ft of night vision
- 2K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Surface mount offers great flexibility with added productivity
- White Balance feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 4.20 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | V: 54.9° , H: 102.4° , D: 120.6° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1512 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 2.5" |
| Mount Type | Surface Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Impact Protection Rating | IK06 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





