All-weather, vandal-proof 4K PoE dome camera with enhanced AI capabilities and long-range IR night vision.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- Up to 131.23 ft of night vision
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type effectively captures visible footage without requiring any external sources of light
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Ceiling Mount mount type ensures optimal results and maximum convenience
- Face Detection feature for maximum productivity with added dependability
- Wired connectivity technology helps you always stay connected to your network camera for maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D: 134.1° , H: 109.9° , V: 56.7° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 3.6" |
| Mount Type | Surface Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Tamper Proof |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 0% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 0% |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 90% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Ubiquiti UniFi 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - Dome - Black - 131.23 ft Infrared Night Vision - 3840 x 2160 Fixed Lens - 30 fps - Ceiling Mount, Pendant Mount, Wall Mount, Junction Box Mount, Surface Mount - IK10 - IP66 - Weather Proof, Vandal Proof, Tamper Proof - Audio Support - Face Detection, Smart Object Detection, Vehicle Detection, Built-in Microphone, White Balance, 2D Digital Noise Reduction (2DNR), 3D Digital Noise Reduction, Noise Reduction, Built-in IR LED, Factory Reset
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















