Layer 3 switch with (48) 2.5GbE RJ45 ports with PoE+ supportfor WiFi 6 access points and (4) 10G SFP+ ports.
The Switch Enterprise 48 PoE (USW Enterprise 48 PoE) is a congurable, Layer 3 switch with (48) auto-sensing, 2.5GbE RJ45 ports that can deliver 802.3af/at PoE+ to WiFi 6 access points, as well as (4) 10G SFP+ ports to supply you with additional ber uplink options. The USW Enterprise 48 PoE also offers an extensive suite of advanced Layer 2 switching protocols, including port-specic operation modes (switching, mirroring, or aggregate). Additionally, itfeatures a 1.3" LCM color touchscreen that simplies system and connection management when used with the UniFi Network mobile app's AR switch scanning feature. The USW Enterprise 48 PoE can be fully managed and congured with either the UniFi Network web application or mobile app.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 48 networking ports to establish large network
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 720 W |
| Input Voltage | 52 V DC |
| Power Source | PoE+ |
| Power Consumption | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |







